Домінантний тип успадкування

У цьому розділі міститься інформація про домінантний тип успадкування і про те як успадковуються домінантні захворювання. Для розуміння механізмів домінантного успадкування є корисним дізнатися про гени і хромосоми.

Гени та хромосоми

Наш організм складається з мільйонів клітин. Більшість клітин містить повний набір генів. Ми маємо тисячі генів. Гени працюють за певним механізмом, контролюючи наш розвиток і роботу нашого організму. Вони відповідають за багато наших ознак, таких як колір очей, група крові та ріст

Гени передаються на ниткоподібній структурі хромосом. Зазвичай, ми маємо в нормі 46 хромосом. Ми успадковуємо хромосоми від наших батьків, 23 від матері й 23 від батька, тому в нас є два набори по 23 хромосоми або 23 пари. Оскільки, хромосоми складаються з генів, ми успадковуємо по дві копії більшості генів, тобто по одній копії від кожного з батьків. Тому ми подібні до наших батьків. Хромосоми, відповідно й гени складаються з хімічної речовини, яка називається ДНК.

Інколи, в одній копії гена може бути зміна (мутація), яка не дозволяє працювати механізмам належним чином. Такі зміни можуть спричиняти генетичні захворювання, тому що гени не можуть надавати організмові правильної команди.

Малюнок 1: Гени, хромосоми та ДНК

Що таке автосомно-домінантне успадкування?

Деякі хвороби передаються в родинах домінантним шляхом. Це означає, що особа успадковує одну нормальну копію гена й одну змінену копію. Однак змінена копія є домінантною і переважаючою над нормальною копією гена. Це є причиною того, що людина стає ураженою генетичним захворюванням. Конкретне генетичне захворювання у людини, залежить від характеру функцій зміненого гена.

Окремі домінантні генетичні захворювання проявляються у людини від моменту народження, інші – у дорослому віці. Вони відомі як захворювання з пізньою маніфестацією. Деякі приклади домінантних генетичних захворювань: полікистоз нирок (дорослий тип) і хвороба Гентінгтона.

Як успадковуються домінантні захворювання?

Рисунок 2: Як домінантні ознаки передаються від батьків до дитини

Коли один з батьків має змінений ген, то дітям передаватиметься або змінена або нормальна копія цього гена. Отже, кожен з їхніх дітей має шанс у 50% (1 з 2) успадкувати змінений ген і бути ураженим захворюванням.

Також є шанс у 50% (1 з 2), що дитина успадкує нормальну копію гена. При цьому дітина не буде ураженою і не зможе передати змінений ген своїм дітям.

Ці можливі комбінації виникають випадково. Ймовірність залишається однаковою при кожній вагітності і не відрізняється для хлопчиків і дівчаток.

Чому інколи виглядає, що генетичне захворювання не проявляється у кожному поколінні?

Деякі домінантні генетичні захворювання можуть проявлятись у членів сім’ї дуже по-різному. Це називається різною експресією. Деякі люди мають слабкі прояви захворювання, і можуть здаватися неураженими, проте захворювання насправді не оминає покоління. Люди можуть навіть не знати, що вони мають захворювання.

У випадку хворіб із пізньою маніфестацією (захворювання, які проявляються в дорослому віці, наприклад, спадковий рак молочної залози, хвороба Геннтінгтона і т.д.), люди можуть рано померти від нез’ясованих причин, до того часу, щоб певний стан міг розвинутися -через що правильний діагноз так ніколи і не встановлюється. Однак, батьки, можуть передати захворювання своїм дітям.

А якщо особа є першим носієм мутації у сім’ї?

Інколи людина, народжена з домінантним генетичним захворюванням, може бути першою особою у сім’ї, яка є ураженою. Це може трапитись, через те, що нова генетична зміна виникає вперше в яйцеклітині або в сперматозоїді, з яких формується дитина. Утім, коли таке трапляється, батьки особи не є ураженими. Малоймовірно, що інша дитина, яку мають ці батьки є ураженою цим захворюванням, але вам слід завжди обговорити ризик з вашим лікарем. Уражені син чи донька, котрі мають змінений ген, можуть передавати його своїм дітям.

Аналізи під час вагітності

Для деяких автосомно-домінантних захворювань під час вагітності є можливим проведення аналізу, який дозволяє встановити чи дитина успадкувала захворювання (більше інформації про ці дослідження Ви можете почерпнути у буклетах про хоріонцентез і амніоцентез). Вам слід обговорити це питання з вашим лікарем чи іншими фахівцем - генетиком.

Інші члени сім’ї

Якщо хтось у вашій сім’ї має автосомно-домінантне захворювання, ви можете захотіти обговорити це з іншими членами родини. Ця інформація може бути корисною у встановленні діагнозу іншим членам сім’ї. Це може бути надзвичайно важливо для тих членів родини, що вже мають дітей чи хочуть їх мати в майбутньому.

Деяким людям важко обговорювати з іншими членами сім’ї питання, що стосуються генетичних порушень.

Можливо, вони хвилюються щодо породження занепокоєння в родині. Деякі люди втрачають контакти з родичами і відчувають труднощі у спілкуванні з ними. Зазвичай, фахівці з генетики мають великий досвід роботи зі сім'ями в таких ситуаціях і можуть допомогти Вам обговорити цю ситуацію з іншими членами родини.

Пам’ятайте

  • Людині необхідно успадкувати лише одну копію зміненого гена для того, щоб бути ураженою захворюванням (шанс – 50%). Різні можливі комбінації виникають випадково, а імовірність залишається незмінною для кожної вагітності і є однаковою для хлопчиків та дівчаток.
  • Зміни генів не лікуються – вони зберігаються упродовж усього життя.
  • Зміненими генами не можливо заразитись від інших людей. Тому, носії можуть бути донорами крові, наприклад.
  • Люди часом відчувають почуття провини за виникнення генетичного захворювання у родині. Важливо пам’ятати - у цьому немає нічиєї провини і ніхто не зробив чогось такого, що б привело до розвитку захворювання.

Більше інформації можна отримати:

Orphanet
Безкоштовний веб-сайт, який надає інформацію про рідкісні захворювання, клінічні випробування, ліки та посилання на групи підтримки у Європі
www.orpha.net

EuroGentest
Безкоштовний веб-сайт, який надає інформацію про генетичні обстеження та посилання на групи підтримки у Європі
www.eurogentest.org

Або у Вашій медико-генетичній консультації.

Львівський міжобласний медико – генетичний центр,
ДУ «Інститут спадкової патології АМНУ»
Вул. М.Лисенка, 31 –а,
Львів

Київський міжобласний медико-генетичний центр
вул. Косіора, 28/1

Mедико - генетичний центр УДСЛ «ОХМАТДИТ»
вул. Чорновола, 28/1

Медико-генетичний кабінет Інституту педіатрії, акушерства і гінекології АМНУ
вул.Мануїльського,8

Київський центр медичної генетики
вул. Боговутівська, 1 Київ

Український інститут клінічної генетики ХДМУ,
Харківський спеціалізований медико-генетичний центр
пр. Правди, 13
Харків

Центральна клінічна лікарня №1
Донецький обласний спеціалізований центр медичної генетики
вул. Артема, 57
Донецьк

Кримський спеціалізований медико-генетичний центр
вул. Титова, 77
Сімферополь

Міжобласний центр медичної генетики і пренатальної діагностики
пл. Визволення, 3 а.
Кривий Ріг

Обласна дитяча клінічна лікарня
Одеський спеціалізований медико-генетичний центр
вул. акад. Воробйова, 3
Одеса

Запорізький обласний медико-генетичний центр
пр. Леніна, 70
Запоріжжя

Обласна лікарня ім. Пирогова,
Обласний медико-генетичний центр
вул. Пирогова, 46
Вінниця

Обласна дитяча клінічна лікарня
Медико-генетичний центр
вул. Радянська, 68
Луганськ

Обласний медико-генетичний центр,
вул. Преображенська
Кіровоград

Обласний медико-генетичний центр
вул. Шевченка, 10
Полтава

Обласний медико-генетичний центр
вул. Шевченка, 160
Чернігів

Херсонська обласна клінічна дитяча лікарня,
Обласний медико-генетичний центр
вул. Українська 81,
Херсон

Медико-генетичний центр,
Обласна дитяча лікарня,
вул. Миколаївська, 21
Миколаїв

Пологовий будинок №1,
Обласний медико-генетичний центр,
вул. Чехова 101,
Черкаси

Діагностичний центр,
Mедико-генетична консультація
вул. 16 липня, 36,
Рівне

Обласна дитяча клінічна лікарня,
Mедико - генетичний кабінет
вул. Коновальця, 132
Івано-Франківськ

Обласний медичний діагностичний центр,
Mедико - генетичний кабінет
вул. Стасюка 5а,
Чернівці

Обласний центр охорони здоров’я матері і дитини,
Центр планування сім’ї та репродукції людини,
Медико - генетична консультація
вул. Сабурова, 2а,
Житомир

Credits

Перекладено з листівок Guy’s and St Thomas’ Hospital, Лондон, Великобританія; та London IDEAS Genetic Knowledge Park, Великобританія.

Українською мовою укладено співробітниками відділення діагностики спадкової патології, ДУ «Інститут спадкової патології АМН України», за редакцією Галини Макух.

Серпень 2009

За підтримки Єврогентесту (EuroGentest) та Європейського Союзу (у рамкам програми FP6 Network of Excellence, номер угоди 512148)

Not all the leaflets are available in every language.

Select another language:

About EuroGentest
About Us
FAQ
Credits
LinkedIn
Policies
Privacy
Disclaimer
Accessibility
Standards Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!
Advertising
European Union
Contact Information
EuroGentest
Center for Human Genetics
University of Leuven
Herestraat 49 Box 602, 3000 Leuven, Belgium
webmastereurogentestorg, Tel: +32 16 340321, More...

Copyright EuroGentest2 Coordination Action 2011 - EU Contract no.: FP7 - HEALTH-F4-2010-261469